Skip to main content

Ortodonta – Ortodoncja Kamienna Góra,
która daje efekty

Ortodoncja to główny filar profilu działalności OrthoTeam w Kamiennej Górze. Skuteczna filozofia leczenia ortodonty dr n. med. Justyny Warmuz przyczynia się do tego, że nasi pacjenci są zadowoleni z efektów leczenia, które jest skuteczne ale i nie zmienia budowy twarzy pacjenta. Wynika to z wieloletniego doświadczenia pracy w zawodzie ortodonty, pracę naukową, jak i znajomość światowych standardów w procesach leczenia ortodontycznego.

faces first

Proces leczenia ortodontycznego w mieście Kamienna Góra ma wpływ nie tylko na zmianę wyglądu naszego uzębienia podczas uśmiechania się, ale również zdecydowanie mniejszy wpływa na wygląd rysów naszej twarzy. Wedle założeń filozofii Faces First, ortodoncja powinna osiągać rezultaty dbając o każdy detal, również przy zachowaniu naturalnego wyglądu twarzy. Daje to naszym pacjentom zdecydowanie więcej, niż tylko ładny i zdrowy uśmiech. Nie jest to standard we wszystkich gabinetach ortodontycznych. My staramy się sięgać po więcej i świadczyć usługi ortodontyczne na najwyższym poziomie.

EVIDENCE BASED MEDICINE

Nasze podejście do leczenia jest naukowe, a nie marketingowe. Niestety nie każda wada może być skorygowana dość szybko – w wielu przypadkach ceną za błyskawiczny efekt leczenia jest znaczne pogorszenie zdrowia i kości dziąseł. Ujawnić się to może niekiedy po kilku latach od zakończenia leczenia. W naszym gabinecie w zdecydowany sposób sprzeciwiamy się takim praktykom.

Proces planowania leczenia przebiega u nas bardzo precyzyjnie. Uwzględniamy oczekiwania pacjenta, które muszą być poparte wnikliwą oceną aktualnych warunków kostnych i periodontologicznych w jamie ustnej jakie zastaliśmy. Wnikliwa diagnostyka cyfrowa i analiza komputerowa dają możliwość zaplanować leczenie w sposób najbardziej optymalny. To przekłada się na dobre i stabilne efekty.

DIGITAL SMILE DESIGN

Czasy w których przyszło nam żyć cechują się dużym znaczeniem estetyki uśmiechu na nasze życie. Zdrowe i proste zęby mają duży wpływa na wzrost pewności siebie oraz poprawiają wygodę funkcjonowania między ludźmi.

Narzędziem które pomaga w komunikacji z naszymi pacjentami jest DSD. Umożliwia nam poznanie oczekiwań estetycznych pacjenta oraz zaplanowanie przebiegu leczenia wspólnie z zespołem naszych specjalistów. Spersonalizowane projektowanie linii uśmiechu daje możliwość na zwrócenie uwagi ortodoncie na stopień ekspozycji dziąseł, symetrię kątów ust, jak i wiele innych parametrów, które mają istotny wpływ na idealnie proste zęby i piękny uśmiech.

Przebieg leczenia ortodontycznego w mieście Kamienna Góra

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta w naszym gabinecie to konsultacja, badanie, jak i omówienie oczekiwań jakie ma pacjent po zabiegu. Na pierwszym etapie planowania leczenia pobieramy komplet badań diagnostycznych: fotografię zębów, twarzy, oraz wykonujemy cyfrowe zdjęcia rentgenowskie, takie jak: cefalogram (rentgenogram boczny głowy) oraz OPG (zdjęcie ortopantomograficzne). Następnie pobieramy wyciski uzębienia lub skany wewnątrzustne. Zebrana dokumentacja zostaje wprowadzona do programu ortodontycznego i dokładnie analizowania. Daje to możliwość przygotowania dobranego planu leczenia.

Druga wizyta

W trakcie tej wizyty rozmawiamy z pacjentem na temat planu leczenia i analizujemy zdjęcia rentgenowskie. Każdy szczegół zostaje bardzo dokładnie opisany, tj. leczenie krok po kroku, przewidywany czas trwania leczenia, jak i jego koszty. Kładziemy nacisk nie tylko na oczekiwane efekty leczenia, ale i na pełną przejrzystość kosztów leczenia na każdym etapie.

Leczenie ortodontyczne rozpoczynamy przekazaniem skierowania na badania do lekarza stomatologa oraz na wizytę higienizacyjną. Jeśli w trakcie badania lekarz zdiagnozuje ubytki próchnicowe, należy podjąć się ich wyleczenia przed montażem aparatu.

Trzecia wizyta

Na kolejnej wizycie odbywa się spotkanie z higienistką stomatologiczną, której zadaniem jest przygotowanie zębów do montażu aparatu stałego. Przekaże nam także szczegóły higieny jamy ustnej. W trakcie takiej wizyty przeprowadzany jest skaling ultradźwiękowy, piaskowanie, fluoryzacja i polishing. Każdy nasz pacjent musi odbyć taką wizytę obowiązkowo, gdyż cały nasz zespół uważa, że utrzymanie zębów w zdrowiu i edukacja pacjentów w zakresie higieny to podstawa naszego działania.

Czwarta wizyta

Podczas tej wizyty lekarz ortodonta nakłada nam aparat stały – przeważnie na jeden łuk zębowy, co przyzwyczaja nas do nowej sytuacji i po miesiącu zakładany jest drugi łuk zębowy aparatu. W trakcie tej wizyty każdy pacjent otrzymuje w formie pisemnej całkowity plan leczenia ortodontycznego, wraz zaleceniami jak z nim się obchodzić.

Kolejne wizyty

Przebieg leczenia ortodontycznego to także cykliczne wizyty kontrolne. Ich celem jest dokonywanie zmian i regulacji aparatu, bez których postępy w leczeniu nie byłyby możliwe. Wizyty aktywacyjne mają miejsce co 3–4 tygodnie. Co parę miesięcy lekarz ortodonta tworzy dokumentację fotograficzną i omawia z nami efekty oraz planuje dalsze leczenie. W trakcie roku pacjenci proszeni są o przyjście na dwie dodatkowe wizyty higienizacyjne.

Radiologiczna diagnostyka cyfrowa jest wykonywana na 3 miesiące przed planowym zakończeniem leczenia ortodontycznego. Obraz kliniczny oraz analiza zdjęć rentgenowskich są decydujące o decyzji o demontażu aparatu.

Zakończenie leczenia

W trakcie dwugodzinnej wizyty, higienistka stomatologiczna przeprowadza demontaż aparatu stałego, dogłębnie oczyszcza zęby oraz generuje precyzyjną dokumentację powstałego efektu. W tym momencie rozpoczynamy fazę leczenia retencyjnego.

Leczenie retencyjne

Po leczeniu aparatem ortodontycznym stałym, ma miejsce faza terapii retencyjnej, która ustalana jest indywidualnie. Celem leczenia retencyjnego jest utrzymanie efektu jaki osiągnęliśmy. Pomijając tą fazę stan uzębienia mógłby częściowo wrócić do poprzedniego ułożenia. Każdy pacjent otrzymuje od nas aparat retencyjny, który jest wyjmowany na dzień, a na noc jest zakładany. Pierwsza wizyta kontrolna w fazie retencyjnej ma miejsce po paru dniach od demontażu aparatu, a druga po miesiącu. Kolejna ma miejsce po 3 miesiącach, dalej raz na 6-12 miesięcy. Gdy rezygnujemy z odbywania wizyt retencyjnych, ortodonta nie będzie brał odpowiedzialności za powstałe nieprawidłowości zgryzowe.

Zabiegi wspomagające
leczenie ortodontyczne w Kamiennej Górze

Zdarza się niekiedy tak, że leczenie ortodontyczne wymaga zastosowania niezbędnych zabiegów, które przełożą się na osiągnięcie oczekiwanych efektów. W gabinecie ortodontycznym OrthoTeam w Kamiennej Górze działamy interdyscyplinarnie i wszystkie zabiegi mają miejsce u nas na miejscu, w naszym gabinecie.

Wszczepienie mikroimplantów ortodontycznych

W trakcie terapii może mieć miejsce potrzeba wdrożenia, tzw. mikroimplantów, które dają możliwość na skuteczne i dokładne przesuwanie wybranego zęba lub grupy zębów bez obciążenia pozostałych zębów w łuku. Używane są również w przypadku wystąpienia braków w uzębieniu, gdyż bez nich wdrożenie leczenia nie byłoby w ogóle możliwe. Mikroimplanty wprowadzane są tymczasowo, na okres leczenia ortodontycznego. Nasz chirurg umieszcza je w kości podczas krótkiego zabiegu w znieczuleniu miejscowym. Wykręcane są najczęściej bezboleśnie przez ortodontę podczas wizyty aktywacyjnej.

Zabieg chirurgicznego odsłonięcia zębów zatrzymanych

Zęby zatrzymane to takie, które nie wyrżnęły się w odpowiednim czasie i nadal pozostają pod powierzchnią kości i/lub dziąsła. Przyczyną takiego stanu może być nieprawidłowy kierunek wyrzynania zęba, zbyt mała ilość miejsca w łuku, ale też uraz powstały w dzieciństwie. Zabieg przeprowadza chirurg i odsłania zatrzymanego zęba oraz przykleja na jego powierzchni zaczep ortodontyczny, który umożliwia wprowadzenie zęba na właściwe miejsce.

Kortykotomia – chirurgiczne wspomaganie leczenia ortodontycznego

Kortykotomia przeprowadzana jest celem poprawienia przesuwania zębów w trakcie dokładnych ruchów ortodontycznych. Ten zabieg chirurgiczny można wykonać tylko u osób dorosłych i już po założeniu aparatu stałego. W trakcie zabiegu chirurg wykorzystując metodę piezochirurgii pionowo nacina kość, co znacząco mobilizuje ją do przebudowy.

Augmentacja tkanek miękkich

W przypadku, gdy przed leczeniem ortodontycznym zęby pacjenta pokrywa cienka warstwa kości i dziąsła, należy wykonać zabieg pogrubienia dziąsła, co umożliwi bezpieczne przesuwanie zębów w tym obszarze podczas terapii.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Gabinet stomatologiczny OrthoTeam Kamienna Góra daje Państwu wiele możliwości leczenia. Nasi specjaliści leczą pacjentów wykorzystując aparaty ortodontyczne stałe, które zakładane są zarówno od strony policzkowej zębów, jak i aparaty lingwalne, które montujemy od strony języka. W naszym gabinecie prowadzimy także terapię z wykorzystaniem szyn, tzw. alignerów. Wybór aparatu ustalany jest indywidualnie, w zależności od rodzaju wady zgryzu oraz oczekiwań estetycznych pacjenta. Dostępne możliwości omawiane są każdorazowo w trakcie konsultacji i planowania leczenia.

Aparaty stałe i alignery stosujemy w leczeniu osób dorosłych i nastolatków, natomiast aparaty zdejmowane przeważnie podczas leczenia dzieci.

Aparat zdejmowany

Aparat zdejmowany zrobiony został z akrylowej płyty, z której wyprowadzone są różne elementy metalowe. Ich celem jest utrzymanie aparatu na zębach oraz zmiana położenia poszczególnych zębów. Kolorowa płyta przeważnie zaopatrzona jest w śrubę, dzięki której aparat wspomaga wzrost pacjenta. Takie aparaty stosowane są w celu poszerzenia łuku zębowego lub zabezpieczenia miejsca po przedwczesnej utracie zęba mlecznego.

 
Aparat stały

Aparat stały tworzą zamki, czasami pierścienie oraz drut ortodontyczny. Wygląd aparatu stałego zależy od rodzaju materiału, jaki jest używany do produkcji zamków. Mamy dwa rodzaje: aparat metalowy i estetyczny (kryształowy). Zamki mogą być zamontowane na widocznej, zewnętrznej powierzchni zębów bądź od strony wewnętrznej – podniebiennej i językowej. Poza tym stały aparat ortodontyczny może zawierać zamki w systemie samoligaturującym ze specjalnymi klapkami lub do utrzymania łuku w zamkach mogą być wykorzystywane kolorowe ligatury elastyczne.

 
Alignery

Alignery czyli szyny nakładkowe to niewidoczny aparat ortodontyczny. W trakcie przeprowadzonej terapii, nasi pacjenci noszą całkowicie przezroczyste nakładki. Leczenie projektowane jest cyfrowo, co przekłada się na dokładność w działaniu i możliwość osiągnięcia idealnego efektu przy niedużych wadach zgryzu.

 
Aparaty retencyjne

Typ aparatów retencyjnych określany jest pod koniec leczenia ortodontycznego. Niektórzy pacjenci potrzebują podklejenia do językowej powierzchni zębów stałego retainera, inni otrzymują szyny retencyjne bądź akrylowe aparaty zdejmowane.

 
 

ZOBACZ WIĘCEJ:

Ortodonta Jelenia Góra

Ortodonta Wałbrzych

EFEKTY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

Metą w przygodzie jaką dla naszych pacjentów jest leczenie ortodontyczne, jest piękny uśmiech, ale i radość dla naszego zespołu. Cieszymy się, że możemy pomóc i przywrócić komuś wiarę w siebie. W naszym gabinecie stosujemy aparaty różnego typu. U najmniejszych Pacjentów przeważnie używamy aparaty zdejmowane, a u nastolatków i osób dorosłych aparaty stałe lub alignery (nakładki).

Właściwie prowadzona terapia ortodontyczna u dzieci, ale przede wszystkim prowadzona w dobrym czasie – daje możliwość prawidłowego wzrostu twarzy, poprawiając estetykę uśmiechu, ale i pozytywnie wpływając na relacje społeczne.

przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
dziecko – przed leczeniem
dziecko – po leczeniu