Skip to main content
Ortodonta Wałbrzych

Ortodoncja która przynosi rezultaty – Ortodonta Wałbrzych

Ortodoncja to filar OrthoTeam. Filozofia ortodontycznego leczenia dr n. med. Justyny Warmuz jest w pełni bezpieczna dla pacjenta. Opracowano ją w oparciu m.in. o bogate doświadczenie zawodowe, naukowe oraz najwyższe światowe standardy w leczeniu ortodontycznym.

faces first

Zgodnie z założeniami Faces First, leczenie ortodontyczne w mieście Wałbrzych przyczynia się do zmiany wyglądu zębów oraz zmniejsza lub zwiększa ingerencję w rysy twarzy. Rezultaty działania uzyskuje się z dbałością o nawet najmniejszy szczegół. Wszystko po to aby poprawić piękno twarzy. Nasza filozofia oferuje pacjentowi znacznie więcej, jak tylko zdrowe żeby. Jednakże nie jest to jeszcze standard w każdym stomatologicznym gabinecie. My staramy się oferować więcej.

EVIDENCE BASED MEDICINE

Nasze podejście do leczenia opiera się na wiedzy i doświadczeniu, a nie na marketingu. Nie każdą występującą wadę można szybko zniwelować, ponieważ zbyt błyskawiczny efekt może pogorszyć zdrowie kości i dziąsła nawet po wielu latach od zakończonej terapii. Leczenie planuje się krok po kroku, uwzględniając dodatkowo oczekiwania pacjenta. Diagnostyka cyfrowa i komputerowe analizowanie możliwości pomagają w optymalnym zaplanowaniu  leczenia tak, aby uzyskać najlepszy i stabilny rezultat.

DIGITAL SMILE DESIGN

Dla wielu ludzi estetyka uśmiechu to podstawa, a zdrowe i proste zęby pomagają poprawić swoją samoocenę. Digital smile design to pomocne narzędzie podczas komunikacji z danym pacjentem. Dzięki niemu można poznać jego estetyczne oczekiwania oraz wspólnie zaplanować przebieg leczenia. Do każdego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Poprzez indywidualny projekt uśmiechu, ortodonta w mieście Wałbrzych może określić linię uśmiechu, zwrócić uwagę na ekspozycję dziąseł czy symetrię kątów ust oraz na wiele innych parametrów. Wszystkie czynniki są niezwykle ważne i składają się na finalny wygląd prostych i zdrowych zębów.

Przebieg leczenia ortodontycznego w mieście Wałbrzych

Pierwsza wizyta

Pierwsza wizyta to konsultacja ortodontyczna oraz wstępne omówienie oczekiwań pacjenta. W celu szczegółowej oceny zgryzu istnieje potrzeba wykonania badań diagnostycznych takich jak: skany łuków zębowych, fotografie wewnątrzustne oraz twarzy, jak również cyfrowe zdjęcia rentgenowskie – cefalogram (rentgenogram boczny głowy) oraz OPG (zdjęcie ortopantomograficzne). Tak stworzona dokumentacja jest analizowana i na jej podstawie przygotowuje się indywidualny plan leczenia.

Druga wizyta

Na drugiej wizycie omawia się z pacjentem plan leczenia pokazując skany zębów, zdjęcia oraz analizę rentgenogramów. Każdy szczegół jest omawiany i skrupulatnie zapisywany: czas i koszty leczenia, etapy terapii krok po kroku. Wszystko po to aby pacjent czuł się w pełni poinformowany. Głównym celem leczenia jest stabilność efektów i uzyskanie zadowolenia pacjentów. Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego, każdy pacjent musi udać się do swojego lekarza stomatologa na badanie oraz mieć przeprowadzoną w naszym gabinecie wizytę higienizacyjną.

Trzecia wizyta

Trzecia wizyta jest spotkaniem z dyplomowaną higienistką stomatologiczną. Jej zadaniem jest przygotowanie zębów do montażu aparatu stałego i przekazania instrukcji jak dbać o higienę jamy ustnej w trakcie leczenia. W czasie tej wizyty wykonuje ona skaling ultradźwiękowy, piaskowanie oraz fluoryzację zębów i polishing. Ta wizyta jest obowiązkowa, gdyż uważamy że higiena jamy ustnej leży u podstaw naszej działalności.

Czwarta wizyta

Podczas kolejnej wizyty ortodonta montuje stały aparat zwykle na jeden zębowy łuk, dzięki czemu pacjent ma czas przyzwyczajenia się do nowej sytuacji, a po miesiącu zakłada drugi łuk aparatu. Podczas tej wizyty pacjent dostaje na piśmie pełny plan leczenia ortodontycznego wraz z wszystkimi kosztami.

Kolejne wizyty

Następne wizyty to regularne spotkania kontrolne. Podczas tych wizyt wprowadza się zmiany w poszczególnych elementach aparatu, które są konieczne do osiągnięcia pozytywnego postępu w leczeniu. Takie wizyty aktywacyjne odbywają się średnio co 3-4 tygodnie. Raz na kilka miesięcy specjalista wykonuje dokumentację zdjęciową i omawia dotychczasowe rezultaty, a także od razu planuje kolejne działania. Dwa razy w ciągu roku pacjent musi przyjść na wizytę higienizacyjną.

Na okres 3 miesięcy przed planowanym zakończeniem leczenia ortodontycznego, wykonuje się cyfrową diagnostykę radiologiczną. Otrzymany obraz kliniczny i analiza zdjęć rentgenowskich pozwalają na podjęcie decyzji dotyczącej demontażu aparatu stałego.

Zakończenie leczenia

W czasie wizyty trwającej około 2 godzin, higienistka stomatologiczna demontuje aparat stały, oczyszcza zęby i wykonuje dokładną dokumentacje efektu leczenia. Od tego momentu przechodzimy do fazy leczenia retencyjnego.

Leczenie retencyjne

Jego celem jest utrzymanie efektu uzyskanego w okresie aktywnego leczenia ortodontycznego. To obowiązkowe działanie, aby uniknąć powrotu ułożenia zębów do poprzedniego stanu. Pacjent musi zakładać na noc zdejmowane aparaty retencyjne. Pierwsza wizyta retencyjna ma miejsce po kilku dniach od demontażu aparatu, druga po miesiącu, kolejna po 3 miesiącach, a kolejne 1 raz na 6-12 miesięcy. Brak zgłaszania się na wizyty retencyjne skutkuje nie braniem odpowiedzialności lekarza za wszelkie problemy ze zgryzem pacjenta.

Zabiegi wspomagające
leczenie ortodontyczne w Wałbrzychu

Niekiedy leczenie ortodontyczne wymaga wykonania dodatkowych zabiegów umożliwiających osiągnięcie maksymalnie dobrych rezultatów. W naszym gabinecie stomatologicznym działamy kompleksowo, dlatego wszystkie zabiegi wykonujemy u nas na miejscu.

Wszczepienie mikroimplantów ortodontycznych

W czasie trwania leczenia może powstać potrzeba wszczepienia zaczepów w kości, tzw. mikroimplantów, które umożliwiają skuteczne przesunięcie danego zęba albo grupy zębów bez obciążania pozostałych zębów w łuku. Stosuje się je również w momencie braku uzębienia, gdyż bez ich obecności nie byłaby możliwa kontynuacja leczenia. Mikroimplanty wprowadza się tymczasowo – tylko na okres leczenia. Mikroimplanty umieszczane są chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Wykręcanie ich jest bezbolesne w czasie ostatniej wizyty aktywacyjnej.

Zabieg chirurgicznego odsłonięcia zębów zatrzymanych

Zabieg chirurgicznego odsłonięcia zatrzymanych zębów, czyli takich, które nie wyrznęły się w danym czasie i wciąż znajdują się pod powierzchnią kości/dziąsła. Jest to spowodowane nieprawidłowym kierunkiem wyrzynania zęba, urazem w dzieciństwie lub niewystarczającej ilości miejsca w łuku. Chirurg odsłania zatrzymany ząb, na jego powierzchnię przykleja ortodontyczny zaczep umożliwiający wprowadzenie zęba we wskazane miejsce.

Kortykotomia – chirurgiczne wspomaganie leczenia ortodontycznego

Kortykotomia to chirurgiczne wspomaganie leczenia ortodontycznego, które wykonuje się w celu ułatwienia przesuwania zębów w sytuacji utrudnionych ruchów ortodontycznych. Ten zabieg wykonuje się tylko u osób dorosłych i tylko po założeniu stałego aparatu. Chirurg w czasie zabiegu delikatnie nacina kość, aktywując ją do przebudowy.

Augmentacja tkanek miękkich

Augmentację miękkich tkanek wykonuje się, gdy przed leczeniem ortodontycznym ząb pacjenta jest pokryty cienką warstwą kości i dziąsła. Pogrubienie dziąsła pozwala na bezpieczne przesunięcie innych zębów.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

W naszym gabinecie dysponujemy szerokim wachlarzem możliwości. Nasi pacjenci są leczeni przy pomocy aparatów ortodontycznych stałych, montowanych od przedsionkowej strony zębów oraz aparatów lingwalnych, które przyklejane są od strony języka. Stosujemy także terapię wykorzystującą szyny, tzw. alignery. Rodzaj aparatu dobieramy indywidualnie, w zależności od wady zgryzu i wymagań estetycznych. Możliwości i planowanie leczenia omawiane są w trakcie konsultacji.

Aparaty zdejmowane przeważnie stosowane są w leczeniu dzieci, a aparaty stałe i alignery u dorosłych i nastolatków.

Aparat zdejmowany

Aparat zdejmowany został zrobiony z akrylowej płyty, do której przytwierdzono metalowe elementy. Ich zadaniem jest utrzymanie aparatu na zębach oraz zmienianie położenia danych zębów. Kolorowa płyta posiada śrubę, która umożliwia regulację dostosowującą aparat do wzrostu młodego pacjenta.

 
Aparat stały

Aparat stały wykonany jest z zamków, pierścieni i ortodontycznego drutu. Wygląd aparatu uwarunkowany jest rodzajem materiału z którego zostały wykonane zamki. Wyróżniamy aparaty metalowe i estetyczne (kryształowe). Zamki montuje się na zewnętrznej powierzchni zębów lub po stronie wewnętrznej – podniebiennej i językowej. Jednocześnie stały aparat może być zaopatrzony w zamki w systemie samoligaturującym, wraz ze specjalnymi klapkami lub do utrzymania łuku w zamkach zastosowane są kolorowe ligatury elastyczne.

 
Alignery

Alignery – przezroczyste nakładkowe szyny, dzięki czemu aparat jest niewidoczny. W trakcie trwania leczenia pacjenci noszą nakładki, które są przezroczyste. Leczenie projektujemy cyfrowo, dzięki czemu zapewniona jest dokładność i makysmalizacja efektu leczenia.

 
Aparaty retencyjne

Aparaty retencyjne dobierane są przy końcu terapii ortodontycznej. Wielu pacjentów wymaga podkejenia retainera do językowej powierzchni zębów. Pozostali dostają szyny retencyjne lub zdejmowany aparat akrylowy.

 

EFEKTY LECZENIA ORTODONTYCZNEGO

przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
dziecko – przed leczeniem
dziecko – po leczeniu