Skip to main content

Kompleksowe leczenie
stomatologiczne

OrthoTeam to zespół specjalistów z różnych dziedzin stomatologii. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich leczących się ortodontycznie i implantologicznie pacjentów – kilku lekarzy może opiekować się Tobą w jednym miejscu oraz wspólnie ustalać przebieg terapii.

Dzięki temu nasi pacjenci mają komfort, który wynika z tego, że ich leczenie odbywa się w znanym im dobrze miejscu, a lekarze mogą bez trudu przekazywać sobie niezbędne informacje.

Ważnym elementem naszej opieki stomatologicznej są zabiegi higienizacyjne wykonywane przez profesjonalną, dyplomowaną higienistkę stomatologiczną. Bardzo dbamy o edukację naszych pacjentów w zakresie higieny, wspieramy ich szczegółowymi instruktażami, a wszystko po to, by po zakończeniu kompleksowego leczenia w naszym gabinecie mieli zdrowe, piękne zęby i przez kolejne lata mogli zgłaszać się już tylko na wizyty kontrolne.

 
Stomatologia zachowawcza – leczenie ubytków i profilaktyka próchnicy

Stomatologia zachowawcza zajmuje się leczeniem zębów z próchnicą oraz zapobieganiem jej powstawania, czyli profilaktyką próchnicy. Po dokładnym usunięciu objętego próchnicą fragmentu zęba, lekarz stomatolog odbudowuje jego kształt anatomiczny i zakłada estetyczne wypełnienie w kolorze naturalnego zęba. Wypełnienie jest dobrane tak, by nie odróżniało się od reszty uzębienia.

Używamy materiałów najwyższej jakości, które są trwałe i mocne. Gdy zniszczeniu uległa duża część korony zęba, w miejsce tradycyjnego wypełnienia zakładamy specjalnie wzmacniane wypełnienia wykonane z kompozytu lub porcelany (endokorona, inlay, onlay), które dodatkowo mają bardzo wysokie właściwości estetyczne.

Stomatologia zachowawcza to także leczenie ubytków innych niż próchnicowe: pęknięć, złamań, starcia powierzchni zęba, ubytków erozyjnych. Ich zabezpieczenie jest ważne, ponieważ chroni uszkodzony ząb przed działaniem próchnicy, jednocześnie znacząco poprawiając estetykę uśmiechu.

Leczenie stomatologiczne wykonujemy w znieczuleniu, dzięki czemu wizyta jest jak najbardziej komfortowa dla pacjenta.

Endodoncja – leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe przeprowadzamy, gdy długo nieleczona próchnica objęła dużą powierzchnię zęba i zaatakowała wnętrze jego korzeni. Podjęcie leczenia na tym etapie to w zasadzie ostatni moment na ratunek zęba przed usunięciem.

Przed zabiegiem wykonujemy dokładną diagnostykę, która pozwala zbadać położenie, ilość i anatomiczny kształt kanałów zęba. Ma to ogromne znaczenie podczas ich opracowywania i wypełniania – potrzebna jest tu bardzo duża precyzja. Lecząc kanałowo pracujemy w powiększeniu, co daje lepszy wgląd we wnętrze zęba, które jest naszym polem zabiegowym. W leczeniu endodontycznym (kanałowym) stosujemy nowoczesne i najbardziej skuteczne metody – ząb opracowujemy maszynowo i wypełniamy gutaperką na ciepło.

W leczeniu kanałowym ważna jest także odbudowa korony zęba. Wielu pacjentów pojawia się u nas w momencie, gdy jest ona już w dużej mierze zniszczona, co bardzo osłabia ząb. By wzmocnić wyleczony kanałowo ząb stosujemy wkłady koronowo-korzeniowe lub endokorony – specjalistyczne wypełnienia wykonane z kompozytu lub porcelany.

Stomatologia estetyczna i DSD

Stomatologia estetyczna koncentruje się na poprawie wyglądu uśmiechu. Mamy tu do dyspozycji szereg zabiegów z różnych dziedzin stomatologii, których efektem jest jaśniejszy, pełny i piękny uśmiech. Dobór metod działania zależy od potrzeb pacjenta, jego oczekiwań oraz warunków w jamie ustnej.

Pacjentom, którym zależy na rozjaśnieniu uśmiechu proponujemy zabiegi oczyszczania powierzchni zębów lub wybielanie. Tym, którzy nie są zadowoleni z wyglądu swoich zębów z powodu przebarwień wewnętrznych, jakości szkliwa (pęknięcia, starcie) lub kształtu zębów, możemy zaoferować założenie licówek. Licówki są to „łuski” wykonane z porcelany lub kompozytu przyklejane tylko na zewnętrzną (widoczną) powierzchnię zębów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma potrzeby szlifowania zęba dookoła tak jak ma to miejsce w przypadku korony protetycznej, tym samym znacznie oszczędzamy zdrowe tkanki zęba, co przyczynia się do większej przewidywalności długoczasowego efektu leczenia.

Dla pacjentów, którzy cierpią z powodu braku jednego lub wielu zębów, mamy szeroką ofertę leczenia protetycznego oraz protetykę opartą na implantach. Z kolei tym, którzy marzą o równych zębach, proponujemy konsultację i leczenie ortodontyczne.

W stomatologii estetycznej wykorzystujemy DSD, czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu. Dzięki tej metodzie lekarz i pacjent mogą wspólnie omówić możliwości i oczekiwania, oglądając symulację wyglądu uśmiechu na monitorze komputera i z użyciem modeli tymczasowych.

Wizualizacja przeprowadzana jest na podstawie zrobionych wcześniej fotografii i video, które mają na celu nie tylko zobrazowanie wyglądu zębów, ale służą też do analizy mimiki twarzy oraz sposobu uśmiechania się. W ten sposób nie tylko opracowujemy najlepszą możliwą propozycję leczenia, ale także eliminujemy niepokój pacjenta związany ze zmianą i oczekiwaniem na efekt końcowy.

Protetyka i implantoprotetyka stomatologiczna

Protetyka stomatologiczna zajmuje się rekonstrukcją utraconych zębów. Wśród rodzajów odbudowy, jakie możemy zaproponować naszym pacjentom są: licówki, korony ceramiczne, mosty oraz ruchome uzupełnienia protetyczne.

W OrthoTeam wykonujemy najczęściej prace protetyczne oparte na implantach (tzw. implantoprotetyka). Rozwiązania protetyczne na implantach to najlepsze z możliwych wyborów, przede wszystkim ze względu na fakt, że są stabilne. Cechują się świetną estetyką, trudno je odróżnić od naturalnych zębów. Zapewniają pacjentom komfort użytkowania na co dzień.

Na szczególne wyróżnienie zasługują protezy całkowite stabilizowane na implantach, które pozbawiają pacjentów użytkujących tradycyjne całkowite protezy ruchome wszelkich niedogodności związanych z ich noszeniem.

Higienizacja – oczyszczanie zębów z kamienia i osadu

Profesjonalne zabiegi higienizacyjne obejmują skaling (ultradźwiękowe usuwanie kamienia nad- i poddziąsłowego), piaskowanie (usuwanie osadów i zewnętrznych przebarwień z powierzchni zębów specjalnym delikatnym stomatologicznym proszkiem), polerowanie powierzchni zębów oraz fluoryzację.

Zabiegi higienizacyjne powinno się przeprowadzać 1–2 razy w roku (w zależności od zaleceń lekarza lub higienistki). Pacjenci implantologiczni muszą mieć świadomość, że regularne oczyszczanie zębów wykonywane w gabinecie jest kluczowym warunkiem przyjęcia się implantu. Pacjentom ortodontycznym rekomendujemy wizyty higienizacyjne 2–4 razy w roku – zależy to od tego, jak radzą sobie na co dzień z domową higieną jamy ustnej w aparacie.

Periodontologia

Leczenie periodontologiczne zajmuje się problemami takimi jak: zapalenia dziąseł i przyzębia, paradontoza, krwawienie dziąseł, schorzenia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej. Te objawy powinny być od razu konsultowane z lekarzem dentystą, ponieważ nieleczone schorzenia prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych – ruchomości, a z czasem utraty zębów. Rozwijające się podczas stanu zapalnego bakterie oddziałują na stan zdrowia całego ciała; wpływając na serce, nerki, stawy, mogą powodować choroby typu: miażdżyca, schorzenia kardiologiczne (w tym udar i zawał), cukrzyca itp.

Leczenie periodontologiczne obejmuje głębokie skalingi, kiretaże oraz zabiegi chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej.

Usuwanie 8

Usuwanie 8

Ósemki to zęby zaliczane do grupy trzonowców. Powszechnie określa się je jako zęby mądrości, jednak z praktycznego punktu widzenia, nie pełnią one żadnej zasadniczej roli. Często za to mogą przysparzać sporych problemów, szczególnie kiedy rosną w niewłaściwy sposób. Wówczas najbardziej rozsądnym postępowaniem  jest ich ekstrakcja, czyli usunięcie.

Na czym polega usuwanie ósemek?

Do samego zabiegu należy się przygotować, wykonując stosowne zdjęcie pantomograficzne a czasem nawet obrazowanie trójwymiarowe czyli CBCT, co pozwoli określić położenie zębów w kości oraz kierunek ich wzrostu. Dzięki temu, lekarz stomatolog wie jak bezpieczenie przeprowadzić zabieg. Usuwanie ósemek wykonywane jest przeważnie przy zastosowaniu znieczulenia miejscowego. W trakcie zabiegu pacjent nie odczuwa bólu, jedynie czasami może poczuć lekki nacisk.

Po usunięciu ósemki chirurg stomatolog może zabezpieczyć zębodół naturalnym opatrunkiem z wykorzystaniem techniki A-PRF. 

Korzyści z usunięcia ósemek

Zabieg usunięcia ósemek wykonywany jest w przypadku braku możliwości wyrznięcia tych zębów do łuku. Wskazania mogą być ortodontyczne lub typowo stomatologiczne kiedy ósemki powodują stany zapalne w kości.

Usunięcie takich zębów, pozwoli uniknąć przykrych powikłań, które mogłyby mieć miejsce, kiedy ósemka zaczęłaby wrastać w korzeń innego zęba.

Ponadto często zdarza się, że ósemki są powodem bólów głowy, migren, stanów zapalnych. Usunięcie ich może stanowić antidotum na te dolegliwości. 

Korzyści z usunięcia ósemek może być bardzo wiele, dlatego warto zdecydować się na ten zabieg.