Skip to main content

Implantologia, Implanty Wałbrzych

W sytuacji występujących w uzębieniu braków zapraszamy do skorzystania z pomocy lekarza implantologa.

W klinice OrthoTeam w mieście Wałbrzych zapewniamy kompleksową opiekę w tym zakresie – prowadzimy pacjentów od pierwszej konsultacji, przez zabieg wszczepienia implantu aż po opiekę pozabiegową.

Wprowadzenie implantu to poważny zabieg, w związku z czym wykonuje go doświadczony specjalista chirurgii stomatologicznej lek. dent. Michał Warmuz. Dzięki profesjonalnemu podejściu do pacjenta szczegółowy plan wizyt oraz zabiegów dobierany jest indywidualnie do potrzeb.

Przed zabiegiem wykonywana jest kompleksowa diagnostyka (m.in. cyfrowe RTG i tomografia komputerowa), która umożliwia precyzyjne dostosowanie implantów do kształtu szczęki i innych uwarunkowań anatomicznych. Konsultacja ortodontyczna służy diagnostyce i ustaleniu dokładnego planu leczenia, wraz z terminami wizyt i szczegółowym kosztorysem.

implant stomatologiczny

Czym jest implant stomatologiczny i dlaczego w przypadku implantologii doświadczenie i wiedza specjalisty jest kluczowa? Implant stomatologiczny imituje korzeń zęba, w pełni skutecznie zastępuje naturalny ząb i pozwala uniknąć noszenia wyjmowanej protezy.

Implanty doskonale sprawdzą się w sytuacji, gdy trzeba uzupełnić lukę po jednym zębie, jednak można nimi zastąpić również cały szereg zębów. Implant stomatologiczny ma kształt stożka i wykonany jest z tytanu. Ten element jest wszczepiany w kość, w miejsce, gdzie znajdował się pierwotnie korzeń zęba.

Implanty stomatologiczne, które stosujemy cechują się wysoką zgodnością biologiczną, w związku z czym nie wywołują w organizmie reakcji alergicznych oraz nie powodują skutków ubocznych. Nowy ząb składa się z trzech elementów. Pierwszym jest tytanowa śruba, następnie łącznik oraz korona protetyczna. Elementy są ze sobą trwale połączone i przygotowane w taki sposób, żeby doskonale zastępować utracony ząb.

Po kilku miesiącach implant zrasta się z kością, dzięki temu nie tylko wypełnia on lukę w uzębieniu, ale również zapobiega zanikaniu wyrostka w tym miejscu. W przypadku, gdy zbyt długo zwlekamy z założeniem implantu, kość zanika bezpowrotnie, w związku z czym odbudowa uzębienia staje się trudniejsza.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Dzięki implantom dobrej jakości, nie odczuwamy problemów związanych z utratą zębów. Implanty stomatologiczne zapewniają pacjentom komfort – zachowują się jak pozostałe zęby, wytrzymują podobne siły i obciążenia. Dzięki implantom można gryźć twarde pokarmy bez żadnych dolegliwości i dyskomfortu.

 

Wskazania i przeciwwskazania
do zabiegu wszczepienia implantu

Na implanty stomatologiczne może zdecydować się każdy, komu brakuje jednego, kilku lub wszystkich zębów. Implanty w mieście Wałbrzych nie wywołują reakcji alergicznych i są dostosowane do indywidualnych uwarunkowań pacjenta. Niestety, niektóre schorzenia wykluczają możliwość wprowadzenia implantów stomatologicznych lub wymagają odroczenia terminu implantacji do czasu rozwiązania problemu.

Czasowe przeciwwskazania do wszczepienia implantu
  • zaawansowana próchnica
  • choroby dziąseł
  • choroby przyzębia
  • wady ortodontyczne
  • osteoporoza
  • urazy lub infekcje błon śluzowych w miejscu, gdzie ma zostać wszczepiony implant
  • słaba higiena jamy ustnej
  • ciąża
  • zgrzytanie zębami na tle nerwowym
  • cukrzyca w fazie nieustabilizowanej
  • zaburzenia krzepliwości krwi

W przypadku tych problemów, po wyleczeniu lub ustabilizowaniu choroby zabieg wszczepienia implantów może być przeprowadzony. Istnieją jednak również bezwzględne przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu.

Bezwzględne Przeciwwskazania do implantacji
  • padaczka
  • nieustabilizowana cukrzyca
  • osteoporoza w stopniu zaawansowanym
  • wyniszczające organizm choroby (narkomania, alkoholizm, AIDS)
  • choroby nowotworowe
  • ciężkie choroby psychiczne

W takich przypadkach zastosowanie implantów może wiązać się z określonymi zagrożeniami. Jeżeli podczas planowania zabiegów, któryś z czynników zostanie zdiagnozowany, lekarz nie wszczepi implantów, gdyż najważniejsze jest zdrowie i bezpieczeństwo pacjenta.

Przebieg leczenia implantologicznego w mieście Wałbrzych

Zabieg wszczepienia implantu

Gdy dokładna diagnostyka i wywiad zostaną już przeprowadzone a ich wyniki wskazują na możliwość wszczepienia implantów, pacjent zostaje zakwalifikowany do zabiegu.

Podczas jednego zabiegu można wprowadzić jeden lub kilka implantów. Implantacja jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym.

Doświadczenie implantologa pozwala na dobranie odpowiedniej siły podczas wkręcania wszczepu, dzięki temu filar jest właściwie ustabilizowany. Implanty są sterylne, nie dotyka się ich nawet w rękawiczkach – podnoszone są za pomocą specjalnych przenośników.

Gdy implant znajdzie się już w otworze, montowana jest śruba zamykająca, dzięki której do środka wszczepu nie wrasta dziąsło. Po zakończeniu zabiegu zakładane są szwy, które można usunąć po około siedmiu dniach.

Implant zrasta się z kością przez kilka miesięcy, po tym okresie można przystąpić do przygotowania i założenia korony protetycznej. Ważna jest również szczególna dbałość o higienę jamy ustnej w tym okresie oraz stosowanie się do zaleceń lekarza.

Protetyka na implantach

Do kolejnego etapu można przystąpić gdy implant całkowicie zrośnie się z kością. W trakcie wizyty lekarz odsłania wszczep i odkręca uprzednio założoną śrubę zamykającą. Na jej miejsce zamocowana zostaje śruba gojąca, której celem jest przygotowanie dziąsła pod koronę protetyczną. Śruba ta wystaje ponad dziąsło na 1–2 mm.

Końcowy etap to przykręcenie korony protetycznej, mostu lub protezy całkowitej stabilizowanej na implantach – wszystko uzależnione jest od sytuacji w jamie ustnej i ustalonego planu leczenia.

 

Opieka pozabiegowa
po implantacji

Należy pamiętać, że aby implant się przyjął bardzo istotna jest domowa higiena jamy ustnej, jak i systematyczne wizyty w gabinecie w celu usunięcia kamienia i osadu (1–2 razy w roku, w zależności od zaleceń lekarza).

ZABIEGI PRZYGOTOWAWCZE PRZED WSZCZEPIENIEM IMPLANTU

Zdarza się, że skrupulatna analiza badań diagnostycznych w mieście Wałbrzych wskazuje, że w miejscu, gdzie ma być wprowadzony implant ilość kości jest zbyt mała. Bardzo często taka sytuacja występuje, gdy minęło już zbyt dużo czasu od utraty zęba.

W wielu sytuacjach istnieje możliwość poprawy warunków anatomicznych poprzez zastosowanie specjalistycznych zabiegów chirurgicznych. Wykorzystywana jest wówczas metoda piezochirurgii, która pozwala na wykonywanie precyzyjnych nacięć, ogranicza zniszczenie tkanek, jak i zmniejsza krwawienie w miejscu zabiegu.

Sterowana regeneracja kości (inaczej GBR)

Ten zabieg umożliwia odbudowę ubytków kostnych. W miejscu, gdzie przewidziane jest wprowadzenie implantu wstawia się biomateriały kościotwórcze i błonę kolagenową. Wpływa to na szybszą odbudowę kości.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej (inaczej sinus lift)

W sytuacji, gdy zachyłek zatoki szczękowej obniżył się ze względu na wcześniejszy zanik kości po utracie zębów w odcinku bocznym, warto zwiększyć ilość miejsca ważnego do implantacji. Lekarz przeprowadza wówczas zabieg podniesienia dna zatoki i uzupełnia brakującą kość specjalistycznym materiałem.

Przeszczepy kości autogennej

W trakcie zabiegu uzupełnienia tkanki kostnej mamy możliwość również wykorzystać własną kość pobraną z jamy ustnej w postaci wiórków lub bloczków i wstawić ją w miejsce przewidziane dla przyszłego implantu.

Rozszczep wyrostka (inaczej splitting)

Wykonuje się ten zabieg wraz z zabiegiem implantacji, gdy wyrostek zębodołowy jest za wąski.

EFEKTY LECZENIA IMPLANTOLGICZNEGO

przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu