HIGIENA JAMY USTNEJ PO LECZENIU IMPLANTOLOGICZNYM I ZAŁOŻENIU ODBUDOWY PROTETYCZNEJ
Gdy zakończysz leczenie implantologiczne, możesz cieszyć się pięknym uśmiechem. Czy wiesz, że korony, mosty i protezy wykonane na implantach wymagają szczególnej troski podczas codziennej higieny jamy ustnej? Powinieneś także co najmniej raz na pół roku odwiedzić nasz gabinet i odbyć profesjonalną wizytę higienizacyjną oraz kontrolę pracy protetycznej.
Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia, w efekcie których możesz utracić zęby, zarówno te naturalne, jak i implanty. Dlatego warto zadbać o uzębienie!
Na co dzień implanty wymagają takiej samej dbałości, jak inne twoje zęby. Każdy pacjent powinien prawidłowo przeprowadzać domowe zabiegi higienizacyjne według zasad, jakie przekaże mu nasza higienistka stomatologiczna, która jest wyspecjalizowana w pracy z pacjentami implantoprotetycznymi.
IMPLANTY. CODZIENNA DOMOWA HIGIENA JAMY USTNEJ
Jeśli masz jeden lub kilka implantów z koronami protetycznymi lub mostem zamontowanym na stałe, higiena jamy ustnej powinna przebiegać tak, jak w przypadku pozostałych zębów. Do zabiegów domowych rekomendujemy: szczoteczkę manualną lub elektryczną, nić dentystyczną oraz irygator stomatologiczny.
Czynności higienizacyjne powinny być przeprowadzone rano i wieczorem według następującego schematu:
KROK 1
Zacznij od przepłukania jamy ustnej irygatorem. Jest to elektryczne urządzenie, które za pomocą specjalnej, cienkiej dyszy wyrzuca strumień wody pod ciśnieniem. Do pojemnika z wodą możesz dolać odrobinę płynu do płukania jamy ustnej, ale nie jest to obowiązkowe. Używając irygatora osiągasz dwie korzyści: po pierwsze możesz wypłukać resztki pożywienia, które zalegają w trudno dostępnych miejscach – przestrzeniach międzyzębowych, kieszonkach dziąsłowych, pod dolną powierzchnią mostu. Po drugie, strumień wody jednocześnie masuje dziąsła, poprawiając ukrwienie i utrzymując je w dobrej kondycji. Jest to ważne, gdyż dziąsła pomagają utrzymać w kości zarówno filary implantów, jak i korzenie zdrowych zębów.
KROK 2
W następnej kolejności wynitkuj przestrzenie międzyzębowe nicią lub taśmą stomatologiczną – w zależności od zaleceń higienistki stomatologicznej. W ten sposób usuniesz z przestrzeni międzyzębowych płytkę nazębną. Należy to robić dokładnie, starannie i delikatnie wprowadzając nitkę wzdłuż ściany zęba nieco pod powierzchnię dziąsła. Szczególnie ważna jest pielęgnacja zęba zamontowanego na implancie – najczęściej dziąsło nie przylega do niego tak ściśle, jak w przypadku zęba naturalnego, dlatego może tam gromadzić się więcej płytki i resztek pokarmowych. Nicią oczyścisz powierzchnie, do których nie masz szansy dostać się włóknem szczotki do zębów.
KROK 3
Teraz czas na szczotkowanie. Wykonaj je elektryczną lub zwykłą manualną szczoteczką, zawsze zgodnie z techniką pokazaną przez higienistkę. Mycie szczoteczką ręczną powinno trwać minimum 3 minuty, prawidłowo przeprowadzone szczotkowanie elektryczne zazwyczaj trwa około 2 minut.
PROTEZY CAŁKOWITE NA IMPLANTACH. CODZIENNA DOMOWA HIGIENA JAMY USTNEJ
W higienie protez całkowitych na implantach ważna jest regularność i dokładność. O protezę dbamy tak, jak o naturalne zęby. Rano i wieczorem należy ją wyczyścić szczotką i zaleconą przez stomatologa lub higienistkę pastą. Do codziennych zabiegów higienizacyjnych należy ją zdjąć.
Oprócz mycia samej protezy, należy też delikatnie oczyścić miękką szczotką i pastą do zębów powierzchnię wokół implantów i zatrzasków, gdzie może gromadzić się płytka nazębna. Polecamy także używanie irygatora stomatologicznego, który zapewni doskonały masaż dziąseł i polepszy ich ukrwienie.
Pamiętaj, że dla powodzenia zabiegu oraz by utrzymać pewność, że wykonana praca będzie służyła lata, należy minimum raz w roku zgłaszać się na profesjonalne oczyszczanie zębów do gabinetu.