Skip to main content

Implantologia, Implanty Kamienna Góra

Bardzo ważną dziedziną jaką zajmujemy się w gabinecie implantologii OrthoTeam w Kamiennej Górze jest implantologia. Oferujemy kompleksowe leczenie implantologiczne i prowadzenie naszych pacjentów od pierwszej konsultacji, poprzez zabieg wszczepienia implantu, aż po opiekę pozabiegową.

Wszystkie zabiegi wszczepienia implantów przeprowadzany jest przez doświadczonego specjalistę chirurgii stomatologicznej, jakim bez wątpienia jest lek. dent. Michał Warmuz. Jako gabinet OrthoTeam dbamy o porządek podczas wizyty zapoznawczej oraz w trakcie przebiegu leczenia. Zabiegi implantacji poprzedzone są bardzo dokładną diagnostyką (cyfrowe RTG, tomografia komputerowa), jak przedstawieniu precyzyjnego planu leczenia.

Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tego, czym jest implant oraz jak przebiega leczenie implantologiczne, dodatkowo jakie są przeciwwskazania do wszczepienia implantu oraz jakie dodatkowe zabiegi można wykonać, by stworzyć warunki komfortowe do implantacji oraz jak wygląda opieka pozabiegowa.

implant stomatologiczny

Zadaniem implantu stomatologicznego jest imitacja korzenia zęba – jest to tytanowy element w kształcie stożka, który przez naszego lekarza jest wszczepiany w kość. Nasze Implanty stomatologiczne mają wysoką zgodność biologiczną, czyli są obojętne dla naszego organizmu. Nie powodują reakcji alergicznych.

Ząb który jest odbudowany na implancie składa się z trzech elementów: implantu (filaru, zwanego także wszczepem), łącznika oraz korony protetycznej. Razem te trzy elementy pasują do siebie idealnie. Wszystko po to by perfekcyjnie odtworzyć naturalny ząb pacjenta.

ZALETY IMPLANTÓW STOMATOLOGICZNYCH

Wszczepiony implant zachowuje się podobnie jak korzeń zęba – zrasta się z kością, stabilizuje położenie korony, zapobiega zanikowi kości w miejscu utraconego zęba, co nastąpiłoby nieodwracalnie, gdyby nie odbudowano tego miejsca implantoprotetycznie. W naszym gabinecie w Kamiennej Górze wstawiamy Implanty, które zapewniają pacjentowi komfort w codziennym życiu – wytrzymują te same siły i obciążenia, jakim poddawane są korzenie naturalnych zębów. Implant daje możliwość nagryzania nawet twardych pokarmów, co daje pewność, że jest wytrzymały i nie stwarza przeszkód w mówieniu ani też w codziennych, nawet ekstremalnych, aktywnościach.

 

Wskazania i przeciwwskazania
do zabiegu wszczepienia implantu

Implantacja jest wskazana przy braku jednego, kilku lub wszystkich zębów.

Mimo, iż implanty przez większość pacjentów są dobrze przyjmowane, jest kilka przeciwwskazań, które trzeba wziąć pod uwagę. Przeciwwskazania czasowe oznaczają, że leczenie powinno zostać odłożone do momentu, aż ustąpią. Przeciwwskazania bezwzględne świadczą o tym, że w wymienionych sytuacjach nie wykonamy zabiegu.

Czasowe przeciwwskazania do wszczepienia implantu

osteoporoza
choroby dziąseł i przyzębia
wady ortodontyczne
urazy lub infekcje błon śluzowych w miejscu implantacji
zaawansowana, nieleczona próchnica
bardzo słaba higiena jamy ustnej
zgrzytanie zębami na tle nerwowym i stresowym (bruksizm)
ciąża
cukrzyca w fazie nieustabilizowanej
zaburzenia krzepliwości krwi

Bezwzględne Przeciwwskazania do implantacji

padaczka
nieustabilizowana cukrzyca
zaawansowana osteoporoza
wyniszczające choroby (alkoholizm, narkomania, AIDS)
choroby nowotworowe
ciężkie choroby psychiczne

Przebieg leczenia implantologicznego w mieście Kamienna Góra

Zabieg wszczepienia implantu

Wszczepienie implantu może być przeprowadzone po dogłębnej diagnostyce, która obejmuje dokumentacje fotograficzną i rentgenowską, jak i badania profilaktyczne. Całość pozwoli nam na podjęcie decyzji o zakwalifikowaniu bądź nie, pacjenta do zabiegu.

Zabieg wszczepienia implantów w liczbie jeden lub kilka z reguły trwa od 30 do 60 minut. W tym czasie pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Po znieczuleniu lekarz rozpoczyna wykonanie precyzyjnego otworu, który umożliwi wszczepienie implantu z użyciem odpowiedniego wiertła.

Gdy miejsce zostanie przygotowane, to wtedy następuje wprowadzenie implantu. Bardzo ważne jest posiadanie doświadczenia i wyczucia w dostosowaniu odpowiedniej siły w trakcie wkręcania wszczepu. Należy z jednej strony zamontować filar, a z drugiej sprawić, aby zachowana była odpowiednia stabilizacja kości. Ten zabieg musi być przeprowadzony w trybie najwyższej sterylności. Implant nie może być dotykany nawet w rękawiczce – na wierzchołku posiada umieszczony specjalny przenośnik, który można chwycić narzędziami.

Kolejny krok to umieszczenie na implancie tzw. śruby zamykającej, która zabezpiecza wlot implantu i zapobiega wrastaniu dziąsła do środka wszczepu. W końcowym etapie zakłada się szwy, które trzeba zdjąć po 7-10 dniach. Po tej wizycie następuje kilkumiesięczny proces osteointegracji, czyli zrastania się implantu z kością.

Protetyka na implantach

Do kolejnego etapu można przejść w momencie, gdy implant zrośnie się z kością. W trakcie wizyty odsłaniany jest wszczep i odkręcana wcześniej zamontowana śruba zamykająca przez lekarza. W jej miejsce wstawiana jest śruba gojąca, której celem jest przygotowanie dziąsła pod koronę protetyczną. Śruba ta wystaje ponad dziąsło na 1–2 mm.

Kończącym etapem jest założenie korony protetycznej, mostu lub protezy całkowitej stabilizowanej na implantach – w zależności od sytuacji w jamie ustnej pacjenta i przyjętego planu leczenia.

Opieka po zabiegu implantacji

Warunkiem przyjęcia się implantu jest jego prawidłowe funkcjonowanie w zgryzie, toteż wymagane jest stosowanie odpowiedniej domowej higieny jamy ustnej, jak i regularne wizyty w naszym gabinecie, celem skutecznego usunięcia kamienia i osadu (1–2 razy w roku, w zależności od zaleceń lekarza).

ZABIEGI które przygotują pacjenta na zabieg wszczepienia implantu

Niekiedy zdarza się, że wnikliwa analiza badań diagnostycznych wykazuje, że w miejscu, gdzie powinien być wszczepiony implant ilość kości jest niewystarczająca. Najczęściej sytuacja taka ma miejsce, gdy minęło już dużo czasu od utraty zęba.

Taki stan rzeczy można poprawić wykonując odpowiednie zabiegi chirurgiczne. Wtedy stosowana jest m. in. metoda piezochirurgii, czyli chirurgii ultradźwiękowej. Technika ta ma wiele zalet – pozwala na wykonanie precyzyjnych nacięć, ogranicza zniszczenie tkanek oraz krwawienie w miejscu zabiegu, przyspiesza również czas gojenia.

Sterowana regeneracja kości (inaczej GBR)

Ten zabieg polega na odbudowie ubytków kostnych. Na miejsce gdzie przewidziane są implanty, umieszcza się biomateriały kościotwórcze, dodatkowo pokryte błoną kolagenową. Stymuluje to odbudowę kości.

Podnoszenie dna zatoki szczękowej (inaczej sinus lift)

W przypadku, gdy zachyłek zatoki szczękowej uległ obniżeniu z powodu wcześniejszego zaniku kości po utracie zębów w odcinku bocznym, należy zwiększyć ilość miejsca niezbędnego do implantacji. Lekarz powinien wtedy zrobić zabieg podniesienia dna zatoki i uzupełnić brakującą kość specjalnym materiałem.

Przeszczepy kości autogennej

W trakcie zabiegów uzupełnienia tkanki kostnej możemy także wykorzystać własną kość pacjenta pobraną z jamy ustnej w postaci wiórków lub bloczków i wszczepić ją w miejsce przewidziane dla przyszłego implantu.

Rozszczep wyrostka (inaczej splitting)

Zabieg splittingu jest wykonywany razem z zabiegiem implantacji w Kamiennej Górze, gdy wyrostek zębodołowy jest za wąski. Po rozszczepieniu wyrostka, lekarz rozwarstwia blaszki kostne i wprowadza między nie implant i materiał kościozastępczy.

ZOBACZ WIĘCEJ:

Implanty Jelenia Góra

Implanty Wałbrzych

EFEKTY LECZENIA IMPLANTOLGICZNEGO

przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu
przed leczeniem
po leczeniu